Konserwacja systemów operacyjnych Windows

Aby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo pracy na komputerze stacjonarnym, czy laptopie należy dbać o sprzęt jak również o oprogramowanie.

Konserwacja komputera nie kończy się więc na przeglądzie technicznym sprzętu. Dla utrzymania w dobrej kondycji naszego  desktopa / laptopa zmuszeni jesteśmy przeprowadzać szereg czynności związanych z optymalizacją i porządkowaniem systemu operacyjnego.

System operacyjny Windows, oraz programy użytkowe w trakcie pracy wytwarzają wiele dodatkowych informacji, które gromadzą się w różnego rodzaju plikach i katalogach tymczasowych.

Niestety źle napisane programy oraz system Windows po zakończeniu operacji na tych danych nie sprzątają po sobie zostawiając w wielu miejscach na dysku „śmieci” w postaci różnego rodzaju plików. Z czasem ilość niepotrzebnych danych znacząco spowalnia funkcjonowanie całego komputera. W efekcie częstą i niepotrzebną praktyką mniej doświadczonych użytkowników komputerów jest czasochłonna reinstalacja całego systemu.

Polecamy następujące czynności konserwacyjne i optymalizacyjne dla systemów operacyjnych (Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 10):

  • skanowanie antywirusowe – ze względu na znane powszechnie ułomności programów antywirusowych zalecamy i praktykujemy skanowanie na zewnętrznym komputerze,
  • przegląd i korekcja ustawień systemowych – w skład której wchodzi optymalizacja procesów systemowych, przyspieszenie czasu bootowania (startu) systemu operacyjnego, aktualizacja systemu i oprogramowania antywirusowego, wybór optymalnych parametrów pracy systemu operacyjnego, usuwanie niepotrzebnego programowania,
  • skanowanie i defragmentacja przestrzeni dyskowej pod kątem uszkodzeń mechanicznych i logicznych przeprowadzona specjalistycznym oprogramowaniem.
  • usuwanie zbędnych plików z powierzchni dysku.